10 zasad SEO copywriting – jak pisać teksty SEO?

·

·

10-zasad-seo-copywritingu

W dzisiejszych czasach, w świecie internetu, pozycjonowanie strony internetowej staje się nieodzownym elementem skutecznej strategii marketingowej. Warto także zadbać o odpowiedni content, który będzie przyciągać uwagę użytkowników oraz pojawiać się na pierwszej stronie w wyszukiwarce Google.

W tym artykule przedstawie dziesięć najważniejszych zasad, które warto zastosować, aby pisać wysokiej jakości treści SEO skutecznie i profesjonalnie. Poznasz niuanse, które pomogą Ci napisać wartościowe treści na wysokie pozycje w wyszukiwarce, jednocześnie utrzymując wysoki standard jakości i atrakcyjność dla czytelników. Zapraszam do dalszej lektury, aby odkryć tajniki skutecznego SEO copywritingu i dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać potencjał swojej strony internetowej!

SEO copywriting – czym jest?

SEO copywriting to proces optymalizacji tekstów na stronie internetowej z wykorzystaniem technik SEO. Głównym celem jest zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania poprzez użycie odpowiednich słów (keyword), co daje przewagę nad konkurencją. Jednym z kluczowych elementów w SEO copywritingu jest stworzenie wartościowego contentu, który przyciąga i angażuje użytkowników. Aby móc skutecznie tworzyć teksty pod SEO, trzeba dokładnie poznać zasady działania algorytmów wyszukiwarki i techniki SEO.

To zadanie często powierza się profesjonalnemu SEO copywriterowi. Jego praca polega m.in. na tworzeniu tekstów pod kątem SEO i opisów produktów, które są dostosowane do kryteriów SEO i grupy docelowej. Ważnym elementem jest również utrzymanie odpowiedniej struktury i jakości treści na stronie. Dzięki temu tworzone są skuteczne teksty na konkretne słowa kluczowe, które przyciągają uwagę użytkowników i zachęcają do dalszego poznawania strony internetowej.

Dlaczego copywriting SEO jest tak ważny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę zajmującą rękodziełem, ręcznie robionymi rzeczami i chcesz prowadzić bloga firmowego, bo gdzieś usłyszałaś, że to dobre dla SEO. Piszesz z pasją o najpiękniejszych wyrobach rękodzielniczych czy o tworzeniu makatek, ale nic się nie dzieje. Ruch na stronie nie wzrasta, nie otrzymujesz więcej zapytań, a pozycje w wynikach wyszukiwania się nie poprawiają.

Dlaczego? Ponieważ to są teksty na niszowe tematy, które, nawet jeśli mają jakieś zapytania w Google, to bardzo mało, zarówno w skali miesiąca, jak i roku. Dobry research podpowie Ci, jakie tematy są popularne w Twojej branży i o czym warto pisać, żeby Twój blog był odwiedzany i czytany! Oczywiście dobierz odpowiednie słowa kluczowe, sam temat to nie wszystko, na tym polega również copywriting SEO.

Kolejny przykład, który może Cię przekonać do SEO copywritingu, to wewnętrzna kanibalizacja. Dalej zakładamy, że prowadzisz firmę zajmującą się ręcznie robionymi rzeczami i oferujesz świece sojowe zapachowe. Masz podstronę tematyczną i napisałaś już wpis blogowy na temat świec sojowych zapachowych. Spodziewasz się, że na zapytanie „świece sojowe zapachowe” Twoja strona ofertowa zostanie wyświetlona, ale nagle widzisz, że w wynikach pojawił się wpis blogowy, a pozycja Twojej strony spadła. Dlaczego? Ponieważ utworzyłaś wewnętrzną kanibalizację podstron i teraz wyszukiwarka ma problem z wyborem odpowiedniej podstrony do wyświetlenia w wyszukiwarce. Gdybyś prowadziła SEO we współpracy ze specjalistą, na pewno odradziłby Ci takie rozwiązanie i zaproponował napisanie tekstu na pokrewne tematy, np. „Czy świece sojowe są bezpieczne dla naszego zdrowia”.

Kiedy mówimy o tekstach SEO? Myślimy copywriter

Zawsze, gdy prowadzimy stronę internetową. Niezależnie od tego, czy jest to lokalna wizytówka firmy, duża korporacja, sklep internetowy czy strona jednostronicowa – jeśli chcemy być widoczni, musimy dostosować treści do zasad optymalizacji pod wyszukiwarki. W jakich przypadkach mówimy o pisaniu pod SEO?

– Teksty na podstrony informacyjne – opisy naszych usług, strony głównej.
– Teksty na tematyczne strony docelowe.
– Opisy kategorii i produktów w sklepie.
– Teksty na bloga.
– Artykuły sponsorowane, gościnne.
– Opis wizytówki Google.

Tego jest sporo! Dlatego nie wahaj się, usiądź wygodnie i przeczytaj o tym, jak prawidłowo pisać teksty!

Jak pisać teksty SEO i nie przesadzić?

Jak wskazuje sama nazwa artykułu, przygotowałem dla Ciebie zestaw 10 złotych zasad tworzenia treści, które będą jednocześnie przyjazne zarówno dla algorytmów, jak i dla użytkowników.

seo-copywriting-jak-pisac-dobre-teksty

1. Podstawa to dobry research

Jeśli chcesz odpowiednio dostosować treści dla użytkowników i robotów, research jest podstawą Twojej pracy. Możesz sądzić, że użytkownicy będą szukać Twojego produktu w określony sposób, ale prawda może być zupełnie inna. Dlatego najpierw sprawdź, jak robią to Twoi konkurenci, jaka jest średnia liczba wyszukiwań konkretnych fraz (w Google Plannerze, Senuto, Ahrefsie lub innych narzędziach) i co podpowiada sam Google na ten temat. Dopiero potem zajmij się tworzeniem treści zgodnie z zapytaniem: rozbuduj ofertę, napisz tekst na kategorię produktu czy nowy wpis blogowy.

2. Zwróć uwagę na wszystkie słowa kluczowe

Wybór słów kluczowych ma ogromne znaczenie. Jeden produkt może być wyszukiwany w różnych kombinacjach, w tym jako long tail – czyli fraza z długim ogonem. Zazwyczaj składa się z 3 lub więcej słów, które użytkownicy wpisują. Sprawdź, co możesz zrobić z taką frazą: umieść ją w tekście, może napisz osobny wpis blogowy? Naprawdę, przeprowadź porządny research, wybierz konkretny zestaw słów kluczowych dla jednego URL i upewnij się, że są one obecne w Twoim tekście.

3. Nie przesadzaj z nasyceniem

Pisz naturalne teksty, używaj odmian i synonimów – wyszukiwarka nie lubi sztucznych tekstów, które są pisane tylko dla robotów Google. Szanuj czas czytelnika, jeśli chcesz, żeby skonwertował! Tekst powinien zawierać umiarkowaną ilość fraz kluczowych, aby zarówno osoba, jak i Google byli zadowoleni.

4. Sprawdź co inni szukają

Jeśli masz pomysł na podstronę usługową lub wpis blogowy na konkretny temat, sprawdź, co wyświetla się na pierwszej stronie w wynikach Google. Może to być wpis blogowy, podstrona ofertowa lub kategoria produktowa? Prawdopodobnie wszystko naraz. Jeśli jednak zauważysz, że przeważają tam wpisy blogowe, napisz swój własny. Jeśli podstrony ofertowe, stwórz swoją, a temat rozwiń we wpisie blogowym.

5. Zapomnij o ścianie tekstu

Tekst powinien być czytelny i przejrzysty. Jeśli tworzysz podstronę usługową, dodawaj tekst w różnych sekcjach, np. zdjęcie i tekst, cytat, karuzelę, opinie lub inne. Jeśli tworzysz wpis blogowy, nie zapomnij o pogrubieniach, kursywach, listach punktowanych i obrazkach w tekście. Pamiętaj również o nagłówkach i hierarchii. Prawidłowy tytuł składa się z nagłówka H1, śródtytułów H2, a mniej istotne śródtytułu oznaczaj H3. Tagi takie jak H4-H6 używaj według potrzeb (najlepiej wcale). Pamiętaj również że tekst nie może być za krótki, 1000 znaków ze spacjami to niestety za mało. Zalecana minimalna długo tekstu to 2500 zzs, nie musisz się bać długich artykułów, pod warunkiem że są wartościowe.

6. Używaj obrazków i wideo w tekście

Szczególnie jeśli piszesz wpis blogowy. Jeśli dodajesz obrazki, pamiętaj o opisach alternatywnych, ponieważ oprócz możliwości umieszczenia tam słów kluczowych, możesz również dodać ważne, błędne frazy. Co to oznacza? Wiele osób wpisuje w Google to, co słyszą, nawet jeśli frazy są zapożyczone z innego języka. Dlatego nasze kochane croissanty stają się kruasantami, a lasagne – lazanią. Opis alternatywny to idealne miejsce, aby umieścić takie słowa kluczowe.

7. Pamiętaj o linkowaniu

Linkowanie wewnętrzne pozwala robotom szybciej dotrzeć do innych podstron na stronie i pomaga w rozpoznawaniu słów kluczowych odpowiednich dla tych podstron. Linki wewnętrzne to dobry sposób na szybszy kontakt z firmą dzięki zamieszczeniu odpowiednich podlinkowanych treści, czyli CTA (Call To Action – wezwanie do działania). Linki zewnętrzne, które stosujemy rzadko i niechętnie, ponieważ odejmują część mocy danej strony, są również potrzebne. W szczególności we wpisach blogowych warto użyć linku zewnętrznego, który pokaże Google, że przeprowadziliśmy dobrą analizę, powołujemy się na inne źródło i może nas za to docenić.

8. Dodaj sekcję Q&A

Jeśli treść tego wymaga, dodaj sekcję Q&A, na przykład w formie akordeonu (pytania rozwijane po kliknięciu). Użytkownicy doceniają, gdy mają dostęp do skróconej wersji w jednym miejscu, gdzie mogą szybko otrzymać odpowiedzi na swoje pytania.  Wcześniej Google wyświetlało dwa pierwsze pytania z sekcji FAQ w wynikach Google, ale wydaje się, że to przeszło już do lamusa. Miejmy nadzieję, że kiedyś jeszcze wróci!

9. Optymalizuj meta title

Meta title to jeden z najważniejszych elementów sukcesu. Jeśli jest odpowiednio dobrany i przypisany, może zdziałać cuda, ale wiele osób zapomina o jego istnieniu lub celowo go ignoruje. Pamiętaj o jego długości, nie powtarzaj z innych stron, nie umieszczaj dwóch podobnych tytułów na swojej stronie i śmiało testuj, który nagłówek działa najlepiej dla Twojej witryny. Mniej istotny dla algorytmów, ale za to ważny pod kątem użytkowników jest meta description. Wyświetla się on w wynikach wyszukiwania zaraz pod tytułem i może mieć duży wpływ na zachęcenie do przejścia na stronę www. Dlatego staraj się, aby nie był niskiej jakości.

10. Używaj edytorów treści

Edytory treści, takie jak Neuronwriter czy Surfer, pomagają w odpowiednim nasyceniu i podpowiadają, jakie słowa kluczowe warto umieścić w nagłówkach czy akapitach, aby zwiększyć widoczność tekstu. Podpowiadają także, jakie nagłówki możesz używać, jak rozwinąć temat lub jakie pytania dodać do sekcji Q&A. Analizują twoją konkurencję, na podstawie której dostarczają Ci informacji, dzięki którym możesz ją wyprzedzić pisząc lepiej zoptymalizowany artykuł. Naprawdę mogą być pomocne!

Pisanie treści pod SEO czy dla użytkownika?

Doświadczony copywriter wie, jak pisać dobre teksty zgodnie z zasadami SEO, uwzględniając jednocześnie strategię marki i odpowiednie słowa kluczowe. Możemy stworzyć interesujący i angażujący tekst, który będzie również zoptymalizowany pod kątem SEO. W tym przypadku zasada „Dziel i rządź” nie działa, dlatego nie rozdzielaj copywritingu pod pozycjonowanie i copywritingu wizerunkowego. Nie poddawaj się wytycznym SEO, one nie mają na celu zamienienia Twojej witryny w kolejną składnicę bezwartościowych treści. Najważniejsze podczas tworzenia tekstu SEO warto pamiętać, aby był on merytoryczny i jak najbardziej przydatny dla użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *